Jump to content


Forum Kuralları

World of Turk Forum'larının kurulma amacı, Online Oyun meraklılarını bir araya toplayarak, seviyeli bir tartışma ortamı oluşturmaktır. Bu bağlamda: A. Genel Bilgiler ve Yaptırımlar
 1. Toplumumuzda "belden aşağı" olarak tabir edilen nick, avatar, imza ve yazışma yapanların mesajları/imzaları/avatarları ilk etapta düzenlenecek ve üye uyarılacak; ikinci seferde ise üyeye haber verilmeksizin üyelik bilgileri askıya alınacak veya silinecektir.
 2. World of Turk forumlarına atılan mesajlara gereksiz cevap veren, konuyu dağıtan, "cıvıklaştıran" ve ortamı seviyesizleştiren üyelerin mesajları silinecek ve uyarılacaklardır. Belirli bir uyarı seviyesine ulaşan üyelerin üyelikleri otomatik olarak askıya alınır veya silinir.
 3. Forumlarda kişisel-kurumsal ticari kaygılar içeren mesajlar atılamaz. Bu tip mesajlar moderatörlerce incelendikten sonra haber verilmeksizin silinecektir.
 4. Son olarak, ortamın kalitesi tamamen katılımcıların elindedir, unutmayalım. Ülkemizde başka bir World of Turk'un olmadığını aklınızdan lütfen çıkarmayın.
B. Mesaj İçerikleri
 1. Küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlar göndermek yasaktır. Yöneticiler tarafından görülen bu tip mesajlar haber verilmeksizin silinecek ve mesajı atanlar uyarılacaktır. Bu tür mesajlara yine aynı şekilde karşılık vermek de suç unsuru olup, kesinlikle yasaktır.
 2. Yasal ve insani nedenlerden dolayı, World of Turk Forumlarında net kullanıcıları arasında CRACK, WAREZ, PORNO, HACKING olarak tabir edile gelen içeriğe sahip mesajların atılması yasaktır. Bu tür içeriklere sahip olan mesajlar haber verilmeden derhal silinecektir.
 3. Forum, kategorilere ve alt kategorilere ayrılmıştır. İçeriğine göre, bu kategori ve alt kategorilerden uygun olanına mesajınızı gönderebilirsiniz. Eğer aynı mesaj aynı bölüme birden fazla gönderilir veya aynı mesajın birden fazla kategoriye gönderildiği belirlenirse ilgili mesajdan sadece bir tane kalana kadar diğer mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.
 4. Siyasal ve dini konuların konuşulmasına World of Turk yönetimi sıcak bakmamaktadır. Bu tür konular, çok ciddi fikir çatışmalarına tatsızlıklara açık konular oldukları için üyeler arasında büyük gerginlikler oluşturmaktadır.
 5. Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı World of Turk yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.
C. İmza İçerikleri
 1. İmzalarda renkli, değişik fontlu, değişik boyutlu, yazılar yazmak yasaktır. Koyu, italik veya altçizgi özellikleri imzada gerektiğinde kullanılabilir.
 2. Yabancı bir internet adresine imzadan bağlantı vermek ve genel forum kurallarına aykırı imza kullanmak yasaktır.
İmzalara resim eklenmesine ise:
 1. Göz ve beynin mesaj ile rengarenk imzaları ayıklamakta zorluk çekmesinden,
 2. Dial-up kullanıcılarına sıkıntı vermesinden,
 3. Forum haricindeki bir siteden link verilmesi nedeniyle sayfayı görmek isteyenin bir de harici siteyi beklemek zorunda bırakılmasından,
 4. Piksel olarak en x boy ölçülerinin kontrol edilememesinden,
 5. İmzalara, avatarlara, ve diğer şekilsel "süslere" değil de, paylaşılan bilgi dozajına, sinyal gürültü oranına önem veren bir yönetim olmasından dolayı karşıyız.
D. Mesaj Atılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 1. Sorduğunuz soru daha önce World of Turk Forumlarında sorulmuş olabilir ve sorunun çözümü geçmiş mesajlarda yer alabilir. Eğer sorununuzun spesifik olmadığını düşünüyorsanız, World of Turk Forum'larının Arama özelliğini kullanınız. Sağ üst köşedeki menüden ARAMA bölümüne ulaşabilirsiniz.
 2. Mesaj yazarken, okunması ve anlaşılmasının kolay olması açısından, büyük-küçük harf ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Büyük harflerle yazmanın net kullanıcıları arasında bağırmak anlamına geldiğini unutmayın.
 3. Yardım istediğiniz mesajlarınızda, "ACİL YARDIM" veya "YARDIMA İHTİYACIM VAR" gibi başlıklar kullanmak yerine, sorunu kısaca belirten başlıkları kullanmalısınız. Bu sayede mesajınız daha çok kişi tarafından okunacak ve cevaplanacaktır.
 4. Açıklayıcı konu başlığı ve tanımı girilmemiş konular moderatör ekip tarafından kapatılır. Lütfen konu içeriği hakkında ipuçları taşıyan konu başlıkları ve tanımları kullanmaya özen gösterin.
 5. Sorun belirten mesajlarınızda, sistem özellikleriniz gibi gerekli olabilecek detayları olabildiğince açık bir şekilde yazmanız yine sorununuza çabuk çözüm bulunması açısından önemlidir. Aksi halde boşu boşuna mesaj trafiği oluşacaktır.
 6. Tekrar edelim: her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı World of Turk yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.
 7. Hukuk kökenli olmadığımız gibi metinde eksikler bulunabilir, eksikler bulunması ilgili kuralın geçersiz olduğu anlamına gelmez. World of Turk yönetimi olarak önceden haber vermeksizin kurallarda değişikliklere gitme hakkımız mahfuzdur. Kurallar ve ilkeler hakkındaki görüşlerinizi-eleştirilerinizi forum yöneticilerine çekinmeden iletebilirsiniz. Bu metin forum üyelerinin istekleri ve taleplerine göre yenilenebilir.